serotonin.gen.tr https://www.serotonin.gen.tr Serotonin, Serotonin Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, serotonin.gen.tr Sat, 06 Apr 2013 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Serotonin Fazlalığı https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-fazlaligi.html Thu, 29 Nov 2018 16:26:11 +0000 Serotonin Fazlalığı, insanların enerji ve moralinin yükseldiği, iştahının ise azaldığı durumdur. Günümüzde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin yapısal olarak monoaminler ailesinde bulunur ve triptofan aminoasitlerinde Serotonin Fazlalığı, insanların enerji ve moralinin yükseldiği, iştahının ise azaldığı durumdur. Günümüzde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin yapısal olarak monoaminler ailesinde bulunur ve triptofan aminoasitlerinden sentezlenir. İnsan vücudundaki serotonin seviyesini çeşitli hormonlar etkilemektedir. Örnek olarak bayan vücudundaki östrojen hormonundaki yükseliş serotonin seviyesinde yükselişe neden olur. Yorgunluk, stres, açlık ve ilaçlar serotonin seviyesinin azalmasına neden olur.

Seratonin Eksikliği ya da Fazlalığı Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor

Beynimizde serotonin eksikliği depresyona yol açmakla beraber iştahımızı bozar ve anoreksiya, obezite, bulimia nevroza gibi bazı yeme bozukluklarına ve uykusuzluk gibi olumsuz durumlara yol açar. İnsanın depresif ruh haline girmesi, huzursuz ve sinirli olması da serotonin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Serotoninin yüksek ve yeterli olduğu zamanlarda ise; insan rahat uyku uyur, morali yüksek olur ve enerji seviyesi yükselir. Örneğin; bir insan migren atağı yaşamadan önce o insanın vücudundaki serotonin seviyesi yüksek olmakta, migren atağını yaşadıktan sonra ise o insanın vücudundaki serotonin seviyesi azalmaktadır. 

Serotonin FazlalığıVücudumuzdaki Serotonin Seviyesini Nasıl Yükseltebiliriz
 • Kahve, çay ve kafein içeren içecekleri fazla tüketmemeliyiz.
 • Karbonhidratlı gıdalardan bol tahıllı olanları, kepekli ekmek, çavdar ekmeği, kepekli makarna ve bulguru tercih etmeliyiz.
 • B grubu vitaminlerini içeren besinleri tüketmeliyiz.
 • Mümkün olduğunca çinko, magnezyum ve demir takviyesi almalıyız.
 • Yemeklerde elimizdeki imkanlarca deniz tuzu kullanmalı ve bol su içmeliyiz.
 • Tavuk, yumurta, soya, badem, keçi peyniri, hindi, süt, mandalina, fıstık ve muz tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.
 • Nişasta, şeker, alkol ve alkol katkılı besinleri elimizden geldiğince tüketmemeliyiz.
 • Günde en az kendimize 15 dakika vakit ayırarak istirahat edip, gözlerimizi kapatıp kendi benliğimizi keşfetmeliyiz.
]]>
Serotonin İçeren Bitkiler https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-iceren-bitkiler.html Fri, 30 Nov 2018 15:13:32 +0000 Serotonin içeren bitkiler, Serotonin beynin bir bölgesinden diğer bölgesine gönderilen sinyallerin taşınmasına yarayan sinir taşıyıcısıdır. Kimyamızın bozulmasının en önemli sebeplerinden birisi beynimizde yeterli miktarda s Serotonin içeren bitkiler, Serotonin beynin bir bölgesinden diğer bölgesine gönderilen sinyallerin taşınmasına yarayan sinir taşıyıcısıdır. Kimyamızın bozulmasının en önemli sebeplerinden birisi beynimizde yeterli miktarda serotonin salgılanmaması dır. Bizim işte tam bu noktada serotonin içeren bitkiler tüketip destek olmamız gerekmektedir. Bu besinler serotonin üretimin salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu bitkiler size takviye amaçlı yardımcı olmak için kullanılır. Vücudumuzda eksilen serotonin seviyesinde meydana gelen azalma sonucunda öğrenme, uyku, ruh hali ve damar sağlığı başta olmak üzere bir çok rahatsızlık meydana gelir. Bunlardan bazılari migren, kaygı, kusma ve iştah kaybı gibi rahatsızlıklardır. Serotonin seviyesini yükseltmek için doktor önerisi ile pek çok ilaç bulunur. Antidepresanlar da serotenin seviyesini artırıcı ilaçlardandır. Lakin seretonin azlığı ilaç kullanmayı gerektirmeyecek kadar düşük seviyede ise serotonin içeren bitkiler kullanılarak bu seviye desteklenebilir. Halk arasında serotonin içeren bitkiler mutluluk veren yiyecekler olarak bilinir. Bu aslında yanlış bir düşüce değildir. Ruh halini yukarı çeken ve enerji veren yiyecekler de denilebilir. Size serotonin içeren bitkilerden örnekler verelim.
 
Serotonin İçeren BitkilerSerotonin içeren bitkiler, 
 • Tahıllar, B vitamini bakımından zengin olan buğday tohumu, esmer pirinç, kepekli tahıllar, maya özü gibi serotonin içeren bitkiler serotonin üretimine yardımcı olan gıdalar arasındadır. Yani güne başlarken tam tahıl gevreği, tam tahıllı ekmek ve yulaf ezmesi tüketmek serotonin seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. 
 • Tohumlar, Ayçekirdeği, keten tohumu, kabak çekirdeği, susam, gibi tohumlar vücutta serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Tam tahıllı ekmeklerinizin içerisine saydığınız serotonin içeren bitkilerden ekler iseniz bu şekilde tüketebilirsiniz. 
 • Kuru yemişler, Özellikle ceviz baş da olmak üzere yer fıstığı, badem ve kaju fıstığı vücutta serotonin seviyesini artıran kuru yemişler arasındadır. Bunları tüketirken ölçülü olmak gerekir. Günde bir avuç serotenin içeren kuru yemişler tüketmek size iyi gelecektir. 
 • Yağlar, Ceviz yağ, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı, kanola yağı, ayçiçeği yağı ve buğday tohumu yağı serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağ asitleri serotonin üretimini artırmaktadır. 
 • Meyveler, Domates ve avokado da bulunan beyin fonksiyonlarını optimal düzeyde geliştirmek için gereken besin öğeleri bakımından zengindir. Ayrıca serotonin üretimini artıran diğer meyveler de kavun, muz, mango, kivi, ananas, greyfurt ve eriktir. 
 • Sebzeler, Serotonin içeren bitkiler, mısır, karnabahar, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde serotonin bakımından zengindir. Kabuğuyla fırınlanmış patates de bunlar arasındadır. Bunun dışında serotonin içeren bitkiler şöyle sıralanabilir, mercimek, nohut, pişmiş fasulye, siyah fasulye, bezelye, ısırgan otu, ıspanak, yeşil çay, kuş burnu, çilek, ayçekirdeği, keten tohumu, lahana gibi serotonin içeren bitkilerdir. 
]]>
Serotonin Artıran İlaçlar https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-artiran-ilaclar.html Fri, 30 Nov 2018 16:34:31 +0000 Serotonin Arttıran İlaçlar, Serotonin, sinir hücreleri arasında elektrik sinyalleri taşımakla görevli olan ve beyinde yer alan transmitterlerdir. Serotonin hormonu, beyinde salgılanır ve bedenin diğer kısımlarında da üretilebil Serotonin Arttıran İlaçlar, Serotonin, sinir hücreleri arasında elektrik sinyalleri taşımakla görevli olan ve beyinde yer alan transmitterlerdir. Serotonin hormonu, beyinde salgılanır ve bedenin diğer kısımlarında da üretilebilmektedir. Ayrıca beyindeki elektrik sinyallerini taşımakla görevli olduklarından dolayı beynin çalışmasında hayati bir önem taşımaktadır. 

Serotonin merkezi sinir sistemi içerisinde ve mide-bağırsak kanallarında bulunur. Merkezi sinir sisteminde bulunan serotonin ruh halini, iştahı, uyku düzenini, öğrenmeyi, hafızayı, cinsel ve sosyal hayatını düzenlemekle görevlidir. Mide-bağırsak kanalında bulunan serotonin hormonu ise sindirim olayının düzenlenmesini sağlar. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan anti-depresan ve anksiyolitik ilaçlar serotonin arttıran ilaçlar kategorisinde bulunmaktadır. Serotonin arttıran ilaçlar yani antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar serotoninin hücrelerden emilmesini engelleme vasıtasıyla, vücutta bulunan serotonin seviyesini arttırmayı amaçlar. Serotonin eksikliğini tedavi etmektedir.

Serotonin Eksikliği Neden Oluşur Ve Nelere Sebep Olur

Serotonin hormonu eksikliğine neden olan 3 adet durum söz konusudur:
 • Beyin hücrelerinde serotonin üretiminin az olması
 • Reseptör bölgelerinin çok olmaması
 • Serotonin yapımını sağlayan triptofan maddesinde yetersizlik bulunması.
Yukarıda sayılan 3 kimyasal durumdan birisi söz konusu olduğu zaman serotoninde eksiklik meydana gelir. Serotoninde eksiklik ortaya çıkması sonrasında ise depresyon, anksiyete-kaygı bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, ruhsal çöküntü ve aşırı asabiyet gibi durumlar belirir.

Serotonin eksikliklerinin bu tür psikolojik rahatsızlıklara sebep olduğu genel yargı olarak bilinse bile, canlı insan beyninde bulunan serotonin miktarı tespit edilemeyeceğinden dolayı mental bozuklukların neden olduğunu kanıtlayıcı herhangi bir bulgu yoktur. Ancak yine de mental bozuklukları tedavi edici ilaçlar, serotonin arttıran ilaçlar olarak kullanılmaktadır.

Serotonin Artıran İlaçlarSerotonin Arttıran İlaçlar Hangileridir

Genel itibariyle açıklamak gerekirse psikiyatrideki ilaçlar 4 gruba ayrılmaktadır:
 • Antidepresan ilaçlar 
 • Antipsikotik ilaçlar
 • Kaygı giderici anksiyolitik ilaçlar
 • Duygudurum dalgalanmalarını önleyici, duygudurum düzenleyiciler
Bu ilaçlardan bazıları serotonin arttıran ilaçlar olmak amacıyla piyasaya sürüklenmiş; bazıları ise sakinleştirici özellik taşımaktadır. Özellikle antidepresan ilaçlar, serotonin arttıran ilaçlar kategorisinde 1 numara olarak sayılmaktadır. 

Serotonin Arttıran İlaçlar:
 • Tofranil,
 • Anafranil,
 • Laroxyl,
 • Tolvon,
 • Desyrel,
 • Ludiomil,
 • Serzone,
 • İnsidon, İnsomin,
 • Prozac, Depresk, Zedprex
 • Lustral, Selectra, Seralin, Serdep,
 • Faverin,
 • Seroxat,
 • Cipram,
 • Efexor,
 • Stablon,
 • Remeron.
Serotonin arttıran ilaçlar uyuşturucu ve sakinleştirici etkilere sahip olan ilaçlar değillerdir. Toplumsal olarak bağımlılık yaptığına dair genel bir ön yargı bulunmasına rağmen bu kesinlikle yanlış olan bir görüştür. Bu ilaçların tek etkisi salgılanan serotonin miktarını arttırmak, sahip olduğunuz serotonin eksikliğini gidermek ve serotonin eksikliklerine bağlı yaşadığınız sorunları ortadan kaldırmaktır.
]]>
Serotonin Hapı https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-hapi.html Sat, 01 Dec 2018 13:29:24 +0000 Serotonin hapı, günümüzde tıbbi alanda kullanılmakta olan bir ilaçtır. Bazı insanlar tarafından da kontrolsüz olarak kullanılan bu hap, gerektiği zamanlarda ve doktor kontrolünde kullanıldığı zaman çok ciddi faydalara neden Serotonin hapı, günümüzde tıbbi alanda kullanılmakta olan bir ilaçtır. Bazı insanlar tarafından da kontrolsüz olarak kullanılan bu hap, gerektiği zamanlarda ve doktor kontrolünde kullanıldığı zaman çok ciddi faydalara neden olmaktadır. Tamamen hormonsal dengenin sağlanması amacıyla tıp alanında kullanılan bu ilaçlar, birçok hastanın hormonsal sorunlarının çözümlenmesinde kullanılır. Bu ilaç ile insanlarda serotonin hormonu olarak bilinen ve beyinde üretilerek tüm vücuda salgılanan hormonun eksikliği durumları ortadan kaldırılır. Aslında birçok kişide serotonin hormonunun arttırılması farklı yollarla yapılabilmektedir. Özellikle insanların sürekli olarak yiyip içtikleri besinler bu hormonun artmasında çok önemli roller oynar. Bu nedenle birçok doktor, hastası için bu ilacı kullandırmak yerine hastasına bazı bitkileri ve yiyecekleri önererek onları yönlendirmektedir. Bu nedenle bilinmelidir ki bu hapı kullanmak yerine sizlerde serotinin hormonunu arttıracak diğer yöntemlere başvurabilirsiniz. Serotonin hormonu halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen bir hormondur. İnsan vücudunda direk olarak kana karışan ve vücuda yayılan bu hormon, moral bozukluğu yaşayan insanlarda mutluluğu sağlamaktadır. Bazı insanlarda yapı olarak bu hormonun az olması insanlarda huy haline gelmiş bir sinirlilik haline neden olmaktadır. Bu gibi insanlarda serotonin hapı olumlu etkilere neden olmaktadır. Fakat ne olursa olsun bu hapın doktor kontrolü dışında kullanılması son derece tehlikelidir. 

Serotonin hormonu, bazı insanlarda aşırı açlık, aşırı stres ve aşırı yorgunluk nedeniyle ciddi seviyelerde düşüşe neden olur. Bu durumlarda insanlarda sürekli sinirlilik halleri meydana gelir. Bu durumlarda serotonin hapı kullanıldığında kişi ciddi olarak mutluluğa ulaşır. İnsan vücudunda aşırı kullanıldığı zaman serotonin hapı, uyuşturucu etkisi yapar. Fakat bu hap, diğer hormonların da seviyesini etkilediği için bazen yan etkilere neden olabilmektedir. 

Serotonin HapıSerotonin Hapı Nasıl Yan Etkilere Neden Olur
 • Serotonin hapı, ilk olarak birçok kişide mide bulantısı sorunlarına neden olmaktadır. Bu durum kimi zaman diğer vücut hormonlarının dengesinin bozulmasından kaynaklanırken bazen de hapın kişiye dozaj olarak fazla gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle serotonin hapı, doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Bu hapın kullanılması durumunda meydana gelebilecek bir diğer etki ise kişide uyuşukluk halidir. Bu durum insanlarda bazen dozajın fazla gelmesi, bazen de diğer etkenlerde dolayı ortaya çıkabilir. 
 • Serotonin hapı, yan etki olarak bazı insanlarda da bağırsak problemlerine neden olarak ishal ya da kabızlık gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu durum serotonin hapı yan etkiler arasında çok sık karşılaşılan durumlardandır. Böyle durumlarda sorun aşırı bir hal alırsa bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Son olarak meydana gelebilecek bir diğer yan etki ise bu hapın kullanımından 20 dakika sonra hafif hafif ortaya çıkan baş dönmesi durumlarıdır. Bu yan etki son derece az karşılaşıldığı için çok belli olmayabilir. 
Serotonin hapı, aslında bir antidepresan hapı olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu hap, tıbbi alanda en çok gerek bir sağlık problemi nedeniyle olsun gerekse bir psikolojik rahatsızlık nedeniyle olsun depresyonda olan insanlar için kullanılmaktadır. Bu hap, kullanılmaya başlandığında ilk zamanlarda çok fayda etmez gibi görülse bile belli bir süre sonra vazgeçilmez bir hal alabilir. Öyle ki bu ilaç bazı insanlarda bağımlılık etkisine neden olarak sorunlara neden olmuştur. 
]]>
Serotonin İçeren Yiyecekler https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-iceren-yiyecekler.html Sun, 02 Dec 2018 12:34:37 +0000 Serotonin İçeren Yiyecekler, Serotonin beyin içerisinde bir bölgeden farklı bir bölgeye gönderilen sinyalleri taşıyan nörotransmitter adı verilen kimyasal bir hormondur. Serotoninin asıl işlevi beyin bölgesi olmasına rağmen, s Serotonin İçeren Yiyecekler, Serotonin beyin içerisinde bir bölgeden farklı bir bölgeye gönderilen sinyalleri taşıyan nörotransmitter adı verilen kimyasal bir hormondur. Serotoninin asıl işlevi beyin bölgesi olmasına rağmen, serotoninlerin ana kaynağı sindirim sistemi ve kanda bulunan trombosit adı verilen kan pıhtılarıdır.

Serotonin hormonunda ortaya çıkan düşüklük ruh halinde, öğrenme potansiyelinde, uyku ve beslenme düzeninde, damar sağlığı gibi bir çok sağlık problemlerinde olumsuz olarak etkili olabilmektedir. Ayrıca anksiyete, migren, iştahta bozulmalara yol açabilmektedir. 

Piyasa üzerinde serotonin seviyesinde ortaya çıkan düşüklüğe etki edecek, serotonini yükseltecek antidepresan bulunduğu gibi, bunun yanı sıra serotonin içeren yiyecekler de bulunmaktadır. Ancak serotonin seviyenizde ki düşüklük o kadar ileri seviyede değil ise ilaç takviyesi kullanmayabilir, ilaçlar yerine serotonin içeren yiyecekler tüketilerek de serotonindeki azlık giderilebilmektedir.

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir

Serotonin içeren yiyecekleri kişilere mutluluk veren yiyecekler, enerji veren yiyecekler olarak da adlandırılabilmektedir. Çünkü serotonin eksikliği çoğunlukla sebepsiz olarak mutsuzluk, halsizlik, yorgunluk olarak kendini göstermektedir. Aynı zamanda depresyon ile benzeşen bu belirtiler artıyorsa ve buna bir çözüm bulunamaz ise depresyona dönüşme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle serotonin içeren yiyecek takviyesi yapılmalıdır. Şunları serotonin içeren yiyecek olarak tüketebilirsiniz:

Tahıllar: B vitamini açısından oldukça zengin olan esmer pirinç, buğday tohumu, kepek içeren tahıllar, maya özü gibi besinler serotonin içeren yiyecekler arasında sayılmaktadır. Güne başlarken, kahvaltı da yenilen yulaf ezmeleri ve kahvaltılık gevrekler serotonini arttırarak mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Et: Ton balığı, somon, sardalya gibi balıklar da serotonin içeren yiyeceklerdendir. Serotonin içeren yiyecekleri oluşturan triptofan minerali en çok bu yiyeceklerin içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca tavuk, hindi, kaz gibi kümes hayvanlarının ve kırmızı etler de triptofan mineralleri açısından oldukça zengin olduğundan dolayı serotonin içeren yiyecekler arasında yer alır. 

Serotonin İçeren YiyeceklerKuruyemişler ve Tohumlar: Kuruyemiş tüketimleri, serotonin üretimi aşamasında azımsanamayacak kadar önemli rol oynamaktadır. Özellikle kuruyemişlerden olan ceviz serotonin üretiminde önemlidir. Ay çekirdeği, keten tohumu, kabak çekirdeği, susam, kaju, badem gibi kuruyemiş ve tohumlarda serotonin içeren yiyecekler arasında yer alır.

Yağlar: Ceviz yağı, balık yağı, üzüm çekirdeği, ayçiçeği, buğday tohumu yağı ve keten tohumu yağları serotonin içeren yiyecekler içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca esansiyel omega-3 ve omega-6 yağlarının da serotonin seviyesini arttırdığı bilinmektedir.

Süt Ürünleri: Et ürünlerine göre daha az olmakla birlikte, süt ürünleri de serotonin içeren yiyeceklerden sayılmaktadır. 

Sebzeler: Özellikle brokoli, mısır, karnabahar ve ıspanak gibi yeşil sebzeler yüksek miktarda serotonin içeren yiyeceklerdendir. Bu yiyecekler ve ayrıca kabuğuyla fırınlanmış olan patateste serotonin seviyesinin arttırmaktadır. Bu sebzelerin yanı sıra soya ürünleri, tofu soya fasülyesi de serotonin içeren yiyeceklerdendir.

Bakliyat Ürünleri: Nohut, fasulye, bezelye, mercimek gibi bakliyatlar de serotonin içeren yiyecekler bakımından iyi bir konuma sahiptir.

Diğer Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir
 • Bitter Çikolata
 • Muz
 • Kivi
 • Kahve
 • Enginar
 • Greyfurt
 • İ]]> Mutluluk Hormonu Serotonin https://www.serotonin.gen.tr/mutluluk-hormonu-serotonin.html Sun, 02 Dec 2018 21:32:30 +0000 Mutluluk Hormonu Serotonin, Serotonin bir nörotransmitterdir. Yani sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla mükelleftir. Serotonin beyinde salgılanır ve vücudun belli bölgelerinde sentezlenir. Genelde merkezi sinir s Mutluluk Hormonu Serotonin, Serotonin bir nörotransmitterdir. Yani sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla mükelleftir. Serotonin beyinde salgılanır ve vücudun belli bölgelerinde sentezlenir. Genelde merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında yer alır. Merkezi sinir sistemindeki serotonin uykuyu, ruh halini, öğrenmeyi, iştahı,hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemede yardımcı olur. Mide-bağırsak kanalındaki serotonin ise sindirimi düzenlemekle yükümlüdür.

  Toplumda yaygın olarak kullanılan antidepresan ve anti-anksiyete ilaçlarının çoğu serotonin düzeyini etkiler. Bu ilaçlar sentezlenen serotoninin hücreleri tarafından tekrar absorbe edilmesini bloke ederek, serotonin seviyesini yükseltmektedir.

  Serotonin ve Depresyon 
  Araştırmacıların  birçoğu serotonin seviyesindeki dengesizliklerin ruh hâlini etkileyip, depresyona neden olduğu tezini savunmaktadır. Serotonin eksikliği üç nedenle oluşabilir: reseptör bölgelerinin yetersiz olması, beyin hücrelerinde üretimin az olması, ya da serotonin elde etmek için kullanılan triptofan maddesindeki eksiklik. Bu üç biyokimyasal bozukluktan biri ortaya çıktığında, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu panik ve asabiyete sebep olabilir.

  Mutluluk Hormonu SerotoninSerotonin ve Uyku
  21. yüzyılda olmamıza karşın, uyku net olarak anlaşılabilmiş değil. Fakat serotonin hormonu muhakkak uyku döngüsünde önemli bir yere sahiptir. Serotoninin yüksek seviyeleri uyanıklık, düşük seviyeleri uyku ile ilişkili. Melatonin ile beraber, serotonin sirkadiyen saati kontrol eder ve gün ışığından etkilenir. Gün ışığı vasıtasıyla serotonin seviyesi yükselirken, melatonin azalmaktadır.

  Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır

  Serotonin ruh hâlinin dengelenmesinde, uyku döngüsünde ve zihnin odaklanmasında önemli yere sahiptir. Serotoninin düşük seviyeleri depresyona, aksiyeteye, obsesif-kompulsif davranışlara ve insomniyaya sebep olabilir. Bundan dolayı serotonin düzeyini yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Dengesiz ve yetersiz beslenme, kafein kullanımı, egzersiz yapmama, alkol kullanımı, yapay tatlandırıcılar, diyet yapma ve stres vücudun serotonin sentezlemesinde aksamaya sebebiyet verir.

  ]]>
  Serotonin Hormonu https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-hormonu.html Mon, 03 Dec 2018 16:30:48 +0000 Serotonin hormonu, sinir hücreleri arasındaki sinyalleri taşımakla görevli bir kimyasaldır. Bu hormonlar bir sinir hücresinden aldığı sinyali diğer sinir hücresine aktararak beynin çalışmasını sağlar. Serotonin beyinde salgı Serotonin hormonu, sinir hücreleri arasındaki sinyalleri taşımakla görevli bir kimyasaldır. Bu hormonlar bir sinir hücresinden aldığı sinyali diğer sinir hücresine aktararak beynin çalışmasını sağlar. Serotonin beyinde salgılanır ve vücudun değişik noktalarında üretilir. Genellikle merkezi sinir sisteminde ve mide- bağırsak kanalında üretilir. Bu iki bölgede üretilen serotonin farklı görevler yapar. Merkezi sinir sisteminde üretilen serotonin hormonu insanın ruh halini, uyku durumunu, ruh halini, hafızayı, sosyal ve cinsel davranışları düzenlemede görevliyken mide ve bağırsak arasında üretilen serotonin hormonu ise sindirim sistemini düzenler.

  Serotonin Eksikliğinde Neler Olur
  • Depresyona neden olur, iştahı keser veya obezite gibi farklı yeme bozukluklarına neden olur.
  • Uykusuzluğa neden olur.
  • Migren ataklarında serotonin hormonu yüksek tespit edilmiştir. Atak sonraları bu hormon normal seviyelere düşmektedir.
  • Kalp krizi geçiren kişilerin daha depresif oldukları ve idrarlarında daha çok miktarda serotonin olduğu tespit edilmiştir.
  • Önce hafif insülin direnci başlar ve ardından hipoglisemiye dönüşür
  • Serotonin eksikliği yemem bozukluklarına neden olmaktadır.

  Serotonin Hormonunu Düşüren Etkenler Nelerdir

  • Açlık
  • Yorgunluk
  • Stres
  • Işık
  • İlaçlar
  Serotonin Hormonu

  Serotonin Hormonu Doğal Yollarla Nasıl Alınır

  • Stresinizi azaltın: Stres, serotonin düzeyini artmasına engel olan önemli bir etkendir. Bu nedenle stresli olduğunuz dönemlerde kesinlikle stresten uzak durun.
  • Masaj yaptırın: Yapılan araştırmalar masaj yapmanın serotonin düzeyini artırdığını göstermiştir. Masajın kendisinin mi direk etkide bulunduğu yoksa fiziksel temasın mı serotonin miktarını artırdığı halen araştırılıyor.
  • Güneş ışığında bol zaman geçirin: Uzun zamandır bilinen bir bilgi güneş ışınlarının D vitamini üretimini artırdığıdır. Ama bilinmeyen bir konu ise D vitamininin serotonin üretimini artırdığıdır. Bu nedenle güneşte uzun süre kalarak bol miktarda D vitaminine dolayısı ile de setotonin üretimine neden olabilirsiniz.
  • Egzersiz yapın: Günlük olarak yapılan egzersizler serotonin miktarını artırır, stresi azaltır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Bunların hepside setotonin miktarı ile doğrudan ilgilidir.
  • B6, B9 ve B12 vitaminleri alın: B6 vitamini serotonin üretiminde görevlidir. B6 vitamini bakımından zengin besinler; ay çekirdeği, bezelye, patates, kahverengi pirinç, avokado ve muzdur. B9 ve B12 vitaminleri serotonin üretiminde ortak çalışırlar. B12 vitamini en fazla kırmızı et ve karaciğerde bulunmaktadır. Folik asit denen B9 vitamini ise yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıl ürünlerinde bol miktarda bulunur.
  • Triptofan içerikli besinler tüketin: Triptofan, serotonin yapımında kullanılan tek besindir. Triptofan bakımından en zengin besinler şunlardır: süt, peynir, yoğurt, hindi eti, soya fasulyesi ve yumurta

  Kadınlarda ve Erkeklerde Serotonin

  Uzmanlarca yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara göre daha fazla serotonin hormonu bulundurduğunu göstermiştir. Aralarında fark olsa da önemsenmeyecek kadar küşük fark vardır. Yine yapılan araştırmalara göre serotonin düşüşüne verilen tepkilerde erkek ve kadın arasında fark vardır. Serotonin düşüşü gerçekleştirilerek kadın ve erkek denekler gözlem altına alındığında erkeklerin biraz asileştiği fakat depresyona girmedikleri görülürken kadınlarda aynı orandaki düşük depresyona girmelerine neden olmuştur.

  ]]>
  Serotonin Nedir https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 13:12:58 +0000 Serotonin nedir, serotonin denilen nörotransmitter, sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşıma görevini üstlenir. Bir sinir hücresinden aldıkları elektrik sinyalini diğer sinir hücresine aktarır ve beynin Serotonin nedir, serotonin denilen nörotransmitter, sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşıma görevini üstlenir. Bir sinir hücresinden aldıkları elektrik sinyalini diğer sinir hücresine aktarır ve beynin çalışmasında çok önemli bir görevi üstlenirler. Beyinden salgılanarak, bedenin farklı noktalarında üretilir. Çoğunlukla mide, bağırsak kanalı ve merkezi sinir sisteminde bulunur. Mide bağırsak kanalında olan serotonin sindirim sistemini düzenleme görevini üstlenmiştir. Anti depresan ve anti anksiyete ilaçlarının çoğunluğu vücuttaki serotonin seviyesini etkiler. Çünkü ilaçlar salgılanan serotoninin hücreler aracılığıyla yeniden emilmesini engeller ve serotonin seviyesini yükseltir.

  Serotonin ve depresyon ilişkisi

  Araştırmacılar serotonin seviyesinde olan dengesizliklerin ruh halini etkilediği ve depresyona sebep olduğunu belirtirler. Serotonin eksikliğinin üç farklı nedenden kaynaklandığı bilinmektedir. Beyin hücrelerinde serotonin üretiminin az olması, reseptör bölgelerinin yetersizliği ya da serotonin yapımı için kullanılan triptofan maddesinin eksik olması bunun nedenleridir. Bu biyokimyasal bozuklukların bir tanesi meydana geldiğinde, kişide depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak ve asabiyete neden olabilir.

  Serotonin eksikliğinde depresyon oluşumunun etkili olduğu kabul edilse de, beyinde serotonin seviyesi belirlenemez. Bu nedenle depresyon ya da mental bozukluğun serotonin düzeyinden kaynaklandığını tespit edecek bilimsel bir çalışma yapılamamıştır. Fakat kanda bulunan serotonin seviyesi belirlenebilir. Depresyon hastalarında kandaki serotonin seviyesi ölçüldüğünde, normal kişilere göre daha düşük bir oran belirlenir. Ancak beyin ve kandaki serotonin seviyeleri birbirinden farklı olabilir. Bunlara rağmen serotonin eksikliğinin depresyona yol açtığı ya da depresyonun serotonin eksikliğine neden olduğu hakkında kesin bir şey bilinmemektedir. Fakat depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda, genellikle beyinde olan serotonin düzeyinin yükseltilmesi hedeflenir.

  Serotonin Nedir

  Serotonin ve uyku ilişkisi

  Uykuyla ilgili hala bilinmeyenler bulunmaktadır. Fakat serotonin düzeyinin uyku döngüsünde etkili olduğu bilinmektedir. Serotonin yüksek olması kişide uyanıklık haline, düşük olması ise uykuyla alakalıdır. Melatoninle birlikte serotonin saati kontrol ederek, gün ışığından etkilenmektedir. Gün ışığının olması serotonini arttırır, melatonin seviyesini azaltır. REM uykusu sırasında serotonin seviyesi en düşük orandadır. REM safhasına kadar serotonin reseptörleri aktif olur. Ancak REM uykusu bunların aktif olmasını engeller. Serotonin seviyesi düşerse, beyinde asetilkolin adındaki nörotransmitter seviyesi yükselir. Bu yüzden anti depresanların çoğunluğu rüya görmeyi engeller ya da azaltır. Serotonin seviyesi arttığında, yine rüya görmek zorlaşır. 

  Serotonin hormonunun kadınlarda ve erkeklerdeki seviyeleri

  Yapılan araştırmalara göre, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla serotonin bulunduğu belirlenmiştir. Ancak bu farklılık oldukça düşük seviyededir. Fakat erkekler ile kadınlar arasındaki serotonin düşüklüğüne verilen tepkilerde büyük oranda fark vardır. Erkekler daha fevri hareket ederken, depresyona girme eğilimi göstermezler. Kadınlarda ise psikolojik olarak negatif bir değişim meydana gelir. Bu durumdayken daha dikkatli olurlar ve bu nedenle depresyona daha yatkın olurlar. Uzmanlara göre serotonin sistemi kadın ve erkekte aynı işlese de, bu farklı şekillerde kullanılmaktadır.

  ]]>
  Serotonin Eksikliği https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-eksikligi.html Tue, 04 Dec 2018 23:09:10 +0000 Serotonin eksikliği, serotonin kişide ruh halinin dengelenmesinde, zihnin odaklanmasında ve uyku döngüsünün sağlanmasında önemli roller üstlenmektedir. Vücutta serotonin eksikliği olduğunda, kişinin depresyona girme Serotonin eksikliği, serotonin kişide ruh halinin dengelenmesinde, zihnin odaklanmasında ve uyku döngüsünün sağlanmasında önemli roller üstlenmektedir. Vücutta serotonin eksikliği olduğunda, kişinin depresyona girmesi, anksiyete, insomnia ve obsesif kompulsif davranışlar sergilemesine sebep olabilir. Bu nedenle vücutta serotonin seviyesinin yükseltilmesi oldukça önemlidir. Yaşam tarzı, dengesiz beslenme, kafein alımı, egzersizden uzak bir yaşam, alkol alışkanlığı, diyet yapılması, yapay tatlandırıcılar kullanma ve stres gibi etkenlerde vücuttaki serotonin üretiminin dengesini bozar. Böyle durumlarda bazı önlemler alarak serotonin seviyesi arttırılabilir.

  Serotonin eksikliğinde neler yapılabilir

  Triptofan bakımından zengin besinlerle beslenmek: Triptofan temel amino asitlerden birisidir. Bu vücutta serotonin hormonu yapımında kullanılan tek besin maddesidir. Bu nedenle triptofan açısından zengin besinler tüketilmelidir. Bunlar arasında süt, hindi eti, kırmızı et, yoğurt, peynir, badem gibi kuruyemişler, soya fasulyesi ve yumurta gibi yiyecekler bulunmaktadır.

  B6, B9 ve B12 vitaminleri alınmalıdır: Özellikle B6 vitamini vücutta serotonin hormonu üretilmesinde ve diğer amino asit nörotransmitter üretiminde kullanılır. Bu nedenle B6 içeren tam tahıl ürünleri, brüksel lahanası, ceviz, ay çekirdeği, avakado, muz ve patates gibi besinler tüketilmelidir. B12 ve B9 ( folik asit ) vitamini ise serotonin üretiminde işlev görürler. Bu nedenle karaciğer, kırmızı et, peynir, yumurta, keten tohumu, bezelye, brokoli gibi bu vitaminlerden zengin besinler tüketilmelidir.

  Serotonin Eksikliği

  Egzersiz yapmak: Düzenli olarak egzersiz yapılması serotonin seviyesini yükseltir, stresi azaltarak sindirime destek olur. Ayrıca egzersizin serotonin seviyesini arttırdığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Bisiklet binme, koşma gibi egzersizler bu konuda oldukça yararlıdır. Bu nedenle egzersiz günlük yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. İnsanlar canları egzersiz yapmak istemediklerinde genellikle yapmazlar. Ancak bunun serotonin düşüklüğünden kaynaklandığı dikkate alınmalı ve egzersiz yapılmak istenmese de, rutin olarak yapılmalıdır.

  Güneş ışığından bol miktarda yararlanmak: Günümüzde teknolojinin gelişmesi insanların kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmesine neden olmaktadır. Özellikle yaşam şartlarının ağırlaşması da bunda etkili olur. İnsanlar sürekli içerde, ofiste vakit geçirirler. Fakat D vitamini vücutta serotonin üretiminde etkili olmaktadır. En iyi D vitamini kaynağı da güneş ışığıdır. Bu nedenle güneş ışığından daha fazla yararlanılması gerekir. Günümüzde insanlarda depresyonun yaygın görülmesi bu nedenle bağlantılı olabilir.

  Masaj yaptırın: Araştırmalar masaj yapılmasının serotonin üretimini arttıracağını belirlemiştir. Ancak hangisinin yani masajın mı ya da insanların bundan etkilenmesinin mi, serotonin artışında etkili olduğu bilinmemektedir.

  Stresin azaltılması: Yaşamınızdan stresi uzak tutmanız tavsiye edilir. Çünkü stres kötü etkilerinin yanında serotonin üretimini aksatmaktadır.

  ]]>
  Serotonin İçeren Besinler https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-iceren-besinler.html Wed, 05 Dec 2018 00:14:29 +0000 Serotonin içeren besinler, öncelikle serotonini tanımlamak gerekirse eğer serotonin mutluluk hormonu olarak da bilinen bir sinyal taşıyıcıdır. Beynin bir bölgesinden diğer bölgesine sinyallerin taşınmasında fayda sağlayan Serotonin içeren besinler, öncelikle serotonini tanımlamak gerekirse eğer serotonin mutluluk hormonu olarak da bilinen bir sinyal taşıyıcıdır. Beynin bir bölgesinden diğer bölgesine sinyallerin taşınmasında fayda sağlayan kimyasaldır. Beyinde ki ruh halini yukarıya taşımak ve acı hissini hafifletmek gibi bazı görevleri yer alan nörotransmitter olan serotonin düzeyini bir takım besinler ile dengelemek olağandır. Özellikle de yulaf ezmesi, meyveler, brokoli, mısır, ıspanak pırasa, tam tahıllı gevrekler ve sebzeler serotinin seviyesinin yukarı taşınmasında fayda sağlayacak besinlerdir.

  Serotinin İçeren Besinler

  Serotonin içeren yiyecekler için enerji ve mutluluk veren besinler olarak adlandırsak hiç de abartı olmayacaktır. Bu besinler kişilerde ruh halinin yukarı çekilmesine ve kişin kendini çok iyi hissetmesine yardımcı olabilir. serotonin eksikliği olan kişilerde en sık görülen problemlerden biri de mutsuz hissetme, halsizlik, sürekli uyku hali ve bıkkınlık görülür. Görülen bu sorunlar depresyon belirtisi de olabileceği gibi tedavi edilmez ise kişilerde depresyon sorununa yol açabilir. Eğer kendinizi depresyonda olarak hissediyorsanız bu durumu doktor ile paylaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Şayet çok da bunalımda ve depresyonda hissetmiyorsanız eğer serotonin içeren besinlerden tüketmeniz fayda sağlayabilir.

  Serotonin İçeren Besinler

  Tahıl Grupları: Özellikle B vitamini açısından yoğun olan esmer pirin, kepekli tahıllar, buğday tohumu ve maya özü gibi bazı besinler serotonin üretimine yardımcı oluyor. Özellikle güne başlarken tahıllı gevrek veya yulaf ezmesi tercih edilirse enerji seviyesi yükseleceği gibi kişilerde serotonin hormonunun artmasına da yol açabilir.

  Et: Sardalye, somon ve ton balığı gibi balık çeşitlerinde aminoasit zengin oranda bulunur. Bunların dışında sie hindi ve tavuk gibi kümes hayvanları, kuzu ve sığır gibi de aminoasitler serotonin üretimini hızlandırır.

  Yağlar: Keten tohumu yağı, balık yağı, ceviz yağı, kanola ve ayçiçeği gibi doğal yağlar omega 3 ile omega 6 açısından esansiyel yağlardır. Bu yağların dışında aspir, üzüm çekirdeği ve buğday tohumu serotonin üretiminde artış sağlamaktadır.

  Tohum ve Yemişler: Özellikle ceviz serotonin üretiminde fayda sağlamaktadır. ceviz dışında ise ay çekirdeği, keten tohumu, susam, kabak çekirdeği, badem, kaju ve yer fıstığı kişilerde serotonin seviyesinin yükselmesini sağlayabilir.

  Meyveler: Kivi, muz, erik, ananas, kavun, mango ve greyfurt meyveleri serotonin üretiminin artışını sağlamaktadır. Bunlar dışında ise avokado ve ananas beyin fonksiyonları açısından tüketmekte fayda olan meyve çeşitlerinden bir kaçıdır.

  Sebzeler: Brokoli, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler ve mısır serotonin hormonun salgılanmasında fayda sağlar. Suya sütü ve soya ürünleri, soya fasulyesi, patates, kabuklu şekilde fırınlanmış domates serotoninin artışından fayda sağlayabilir.

  Serotonin İçeren Diğer Besinler

  • Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği
  • Bezelye ve badem
  • Bitter çikolata ve brokoli
  • Çilek ve ceviz
  • Domates ve elma
  • Enginar ve greyfurt
  • İncir ve hindi
  • Isırgan otu ve karnabahar
  • Ispanak ve kiraz
  • Kırmızı et ve kivi
  • Keten tohumu ve kuru fasulye
  • Mango ve maydanoz
  • Portakal ve peynir
  • Patates ve muz
  • Mercimek ve sardalye
  • Somon ve soya
  • Susam ve süt
  • Tavuk eti ve tere
  • Yumurta ve yoğurt
  • Yeşil çay ve yer fıstığı
  • Ton balığı ve lahana 
  ]]>
  Dopamin Ve Serotonin https://www.serotonin.gen.tr/dopamin-ve-serotonin.html Wed, 05 Dec 2018 17:15:30 +0000 Dopamin ve serotonin, beynimiz nöronlardan oluşmuş kompleks bir sistemidir. Nörotransmitterler nöronlar arasındaki iletişimi sağlar. Bunlardan iki tanesi olan dopamin ve serotonin kişinin ruh halinin, uyku durumunun, hare Dopamin ve serotonin, beynimiz nöronlardan oluşmuş kompleks bir sistemidir. Nörotransmitterler nöronlar arasındaki iletişimi sağlar. Bunlardan iki tanesi olan dopamin ve serotonin kişinin ruh halinin, uyku durumunun, hareketlerinin ve iştahının düzenlenmesinde önemli roller üstlenmiştir. Antidepresan ilaçların kullanımı serotoninin nöronlara geçişini engellemekte ve çoğunu kullanım için hazır bekletmektedir. Bu sayede kişide pozitif ruh hali oluşmakta ve depresyonun etkileri azaltılmaktadır. Dopaminde ruh halinde önemli bir yere sahiptir. Alınan hazzın tadılması ve duyguların tecrübe edilmesinde dopaminin önemi büyüktür. Dopaminde sinir hücreleri arasında iletişimi sağlama görevi üstlenmiştir. Serotonin hormonu gibi mutluluk hormonu olarak tanımlanır. Vücutta serotonin eksikliği olduğunda depresyon, anksiyete, obsesif bozukluk gibi etkiler görülmekte, dopamin eksikliğinde ise parkinson hastalığı, uyuşturucu ve sigara gibi alışkanlıkların artması gibi olumsuz etkiler görülmektedir. Yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle serotonin ve dopamin düzeyleri arttırılabilir. Bu sayede insanlar daha mutlu bir yaşam sürebilir.

  Beyinden gelen sinyallerin sinir hücreleri aracılığıyla vücuda iletilmemesi ya da sinir hücrelerinden beyne taşınacak sinyallerin iletilmemesi halinde kişide ölüme kadar giden bir süreç yaşanır. Kişinin yaşamdan zevk alması, düzenli uyuması, ruh halinin pozitif olması için serotonin ve dopamin düzeyleri dengelenmelidir. Kişilerin uyuşturucuya ve sigaraya yönelmesi bile dopamin etkisinden kaynaklanır. Kişiyi haz alacağı şeye yönelten dopamin, madde bağımlılığını etkilemektedir.

  Dopamin Ve Serotonin

  Doğal yollarla dopamin ve serotonin düzeylerinin arttırılması

  Dopamin ve serotoninin doğal yollarla alınması ya da üretiminin desteklenmesi halinde, kişiler daha mutlu bir yaşam sürebilir, sağlıklı olmanın keyfini yaşayabilir. Bu hormonların kişinin ruh halini düzeltmesi bunda oldukça etkili olur. Dopamin ve serotonin seviyesinin düşmesi halinde depresyon, bunalım, tatminsizlik, enerjisiz olma hali yaşanır. Bunun için;

  • Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalı, kişi isteksiz bile olsa egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Çünkü isteksizliğinde zaten dopamin ve serotonin hormonu seviyelerindeki düşme etkili olur.
  • Düzenli beslenmeli, B vitaminlerini ve C vitaminini almayı ihmal edilmemelidir. Özellikle dopamin ve serotonini arttıracak muz, patates, kuru yemişler, ıspanak, kırmızı et, karaciğer gibi yiyeceklere beslenmede yer verilmelidir.
  • Mutlaka her gün gün ışığına çıkılmalı ve güneşten yeteri kadar yararlanılmalıdır. Güneş ışığı insanlarda serotonin ve dopamin üretimini arttırmaktadır
  • Kişinin mutlu olmasını sağlayacak hobilerle ilgilenmesi tavsiye edilir. Kendilerine bir hedef belirlemeleri ve buna uygun bir yaşam içinde olmaları gerekir.
  ]]>
  Serotonin Hangi Besinlerde Bulunur https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-hangi-besinlerde-bulunur.html Thu, 06 Dec 2018 12:48:22 +0000 Serotonin hangi besinlerde bulunur, Serotonin beyinde sinyalleri taşıyan bir kimyasal olarak adlandırılabilir. Serotonin düzeyinde oluşan azalma dikkat dağınıklığı, ruh halinde bozukluk, kaygı, migren, mide bulantıs Serotonin hangi besinlerde bulunur, Serotonin beyinde sinyalleri taşıyan bir kimyasal olarak adlandırılabilir. Serotonin düzeyinde oluşan azalma dikkat dağınıklığı, ruh halinde bozukluk, kaygı, migren, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı gibi şikayetlerin oluşmasına neden olur. Serotonin düzeyini arttırmak için birçok ilaç bulunmaktadır. Antidepresan tarzı ilaçların büyük bölümü serotonin seviyesini arttırıcı özelliğe sahiptir. Serotonin azlığı kişiyi rahatsız edecek kadar ciddi boyutlarda değilse ilaç yerine düzenli beslenerek serotonin dengede tutulabilir. Serotonin içeren besinler serotonin eksikliği nedeni ile düzenli tüketildiğinde serotonin eksikliği yaşanma olasılığı azalır.

  Serotonin Hangi Besinlerde Bulunur

  Tahıllar: B vitamini açısından zengin olan buğday tohumu, kepekli tahıllar ve esmer pirinç serotonin üretimini desteklemeye yardımcı olur. Güne kahvaltı olarak tahıl gevreği ya da yulaf ezmesi ile başlamak enerji düzeyinin artmasına yardımcı olur.

  Et: Sardalye, ton balığı ve somon gibi balık türleri Serotonin üretimini detekleyecek mükemmel kaynaklar arasındadır. Yine tavuk, hindi, sığır ve kuzu eti de aminoasitler bakımından zengin olduğu için serotonin düzeyini arttıracaktır.

  Serotonin Hangi Besinlerde Bulunur

  Süt Ürünleri: Süt ürünelri et ürünlerine nazaran daha az serotonin içerse de yine vücutta serotonin eksikliğine karşı fayda sağlar. Triptofan içerikli süt ve peynir türleri hem serotenin seviyesini koruma altına almak hem de arttırmak için tüketilebilir.

  Meyveler: Kivi, ananas, erik, kavun, greyfurt gibi meyvelerin düzenli tüketimi serotonins eviyesinin artmasını sağlar.

  Sebzeler: Brokoli, mısır, karnabahar, ıspanak gibi sebzeler serotonin bakımından zengin içeriğe sahiptir. Patates kabuğu ile beraber fırında işirilerek tüketilirse serotonin üretimin destek olur.

  Yağlar: Ceviz yağı, balık yağı, üzüm çekirdeği yağı, aspir yağı, Ayçiçek yağı, buğday tohumu yağı ve kanola yağı serotonin üretimine destek olan yağlar arasında yer almaktadır.

  Yemişler: Kabak çekirdeği, ay çekirdeği, susam, badem ve yer fıstığı serotonin ihtiyacını karşılamak için düzenli tüketilebilir.

  Bitter Çikolata: Yapılan bir araştırma sonucuna göre bitter çikolatanın beyinde serotonin düzeyini arttırıcı etki yarattığı düşünülmektedir.

  Serotonin İçeren Diğer Besinler

  • Çilek
  • Ceviz
  • Domates
  • Elma
  • Enginar
  • Isırgan otu
  • Bezelye
  • Ispanak
  • Kiraz
  • Mercimek
  • Maydanoz
  • Mango
  • Lahana
  • Kuru fasulye
  • Muz
  • Keten tohumu
  • Kuşburnu
  • Tere
  • Yumurta
  • Yoğurt
  • Yeşil çay
  • Susam
  • Portakal olarak sıralanabilir.
  ]]>
  Serotonin İlaçları https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-ilaclari.html Fri, 07 Dec 2018 07:03:48 +0000 Serotonin İlaçları; Serotonin, beyinde üretilen, tüm vücuda dağılan, enerji sağlayan bir çeşit hormondur. Halk arasında mutluluk hormonu olarak tanımlanır. Moral bozukluğu yaşayan kişilerde ser Serotonin İlaçları; Serotonin, beyinde üretilen, tüm vücuda dağılan, enerji sağlayan bir çeşit hormondur. Halk arasında mutluluk hormonu olarak tanımlanır. Moral bozukluğu yaşayan kişilerde serotonin hormon seviyesinin düşük olduğu algılanır.

  Açlık, stres, yorgunluk, çeşitli ilaçlar serotonin seviyesini etkileyebilecek unsurlardır. Bedende var olan diğer hormonlardan da dolaylı olarak etkilenebildiği saptanmıştır.

  Serotonin ilaçları

  Mutluluk verecek ve moral bozukluğunu giderecek depresyon ilaçları çoğu zaman yanlışça seçimler ile bilinçsizce kullanılmaktadır. Her morali bozuk olan doktor tavsiyesi olmadan bu tip ilaçlara yönelmemelidir. Çünkü serotonin içeren ilaçlar ve depresyona iyi gelebilecek ilaç türevleri için bizzat doktor tavsiyesi çok önemlidir. Kullanılmaya başlandığı zaman belirli bir prosedürü olacak ve doz alımlarına riayet edilmesi gerekecektir.

  Daha çok sabahları alınması gereken dozlar içermektedir. Serotonin ilaçları kullanılacakken zamanını aşmamak ve düzenli dozda almak mühimdir. İlk haftalar tedaviye bire bir yanıt alamamak hastalar üzerinde caydırıcı etki yaratabilir. Ancak bu grupta çoğu ilaç birkaç hafta sonra etkili fark yaratabilecektir. Doktor önerisince aylarca kullanılması gerekebilir.  Sadece ilk etkiyi yaşayıp kişi tam olarak iyileştiğini düşünmemelidir. Aslında serotonin ilaçları diğer ilaçlar gibi ciddiye alınmadan tüketildiği için yanlış kullanım söz konusudur. Dozun zamanında alınması, unutulmuş ise diğer ilaç saatinde yerine alınmaması gerekir. Tüm medikal destekte olacağı gibi ilaç kimyevi madde içerecek ve ancak bunda gerekli tedavi metodunu kişinin doktoru oluşturabilecektir.

  Serotonin İlaçları

  İlaç kullanımı ile kusma, bulantı, bağırsak şikayetleri baş göstermiş ise o vakit kişi hekimi ile görüşerek alternatif yollar aramalıdır. Hekim bu noktada doz ayarını düşürebilecek ve hastaya tok iken alması gerekliliğini vurgulayabilecektir. Her ilaçta olacağı gibi serotonin ilaç protokolü hastaya özel olacak, bu hastanın şikayetlerinin doktor tarafından dinlenmesi ve belirli gözlemler yapılmasından sonra düzene girebilecek bir durumdur.  Kronik rahatsızlıklar, yaş, cinsiyet ve yaşanılan duygu değişimlerine göre tedavi en sağlıklı şekilde oluşacaktır.

  ]]>
  Serotonin Sendromu https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-sendromu.html Fri, 07 Dec 2018 07:23:59 +0000 Serotonin sendromu, santral sinir sisteminde ve periferde bulunan serotonin reseptörlerinin aşırı uyarılmasıyla gelişen bir durumdur. Doktorun önerdiği ilaç dozlarının aşımıyla vücutta yüksek oranda serotonin depo Serotonin sendromu, santral sinir sisteminde ve periferde bulunan serotonin reseptörlerinin aşırı uyarılmasıyla gelişen bir durumdur. Doktorun önerdiği ilaç dozlarının aşımıyla vücutta yüksek oranda serotonin depolanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Vücutta serotonini düzenlemek amacıyla alınan ilaçlar ve diğer ilaçlar birlikte kullanıldıklarında, serotonin düzeyleri karıştırılabilir. İlaçların yan etkisi diyebileceğimiz bir durumdur. Hafif şiddetlerde yaşanabileceği gibi, hayatı tehdit edecek düzeylerde gelişme gösterebilir.

  Serotonin sendromu semptomları nelerdir

  Semptomlar arasında kontrol dışı kas spazmları, ajitasyon, ateş, hipotami, terleme, karmaşa, hiperaktif refleksler, titreme, taşikardi gibi belirtiler gösterilebilir. Rahatsızlığın şiddetinin artması halinde kas yıkımları meydana gelebilir. Kas yıkımlarında kaslardan çıkan mioglobin adlı toksik maddelerin sebep olduğu rabdomiyoliz denilen böbrek hasarı meydana gelir. Bu şekilde gelişen böbrek hasarları ölüme kadar gidebilir. Serotonin sendromunun şiddetli yaşanması durumunda düzensiz kalp atışları, nöbetler ve bilinç kayıpları görülebilir.

  Serotonin Sendromu

  Serotonin sendromu durumunda ne yapılmalıdır

  Bu durumdaki kişiler mümkünse buna sebep olan ilacı kesmelidir. Meydana gelen belirtileri doktorunuza bildirerek, gerekenlerin yapılmasını sağlayınız. Bu rahatsızlığı teşhis edebilecek bir laboratuvar testi yoktur. Bunun kendine özgü bir tedavisi de bulunmamaktadır. Hastanın durumu, fiziki muayenesi ve belirtiler göz önüne alınarak teşhis konulmaktadır. Hastanın kullandığı tüm ilaçlar ve aldığı gıdalarda sorgulanmalıdır. Meydana gelmiş olan semptomların gelişimi değerlendirilmelidir. İlaçların kesilmesi ve gerekenlerin yapılmasıyla, genellikle 24 saat içinde semptomlarda gerileme yaşanmaktadır. Ancak bazı ilaçların etki süresi uzun olması ve yarılanma ömrünün uzun olması sebebiyle bu süre biraz daha uzayabilir.

  ]]>
  Serotonin Düzeyini Azaltan Faktörler https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-duzeyini-azaltan-faktorler.html Sat, 08 Dec 2018 01:59:37 +0000 •Stres •Demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, B3, B6, folik asit ve C vitamini eksikliği •Triptofan eksikliği •Yetersiz güneş ışığı •Yetersiz uyku •İnsülin direnci •Stres

  •Demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, B3, B6, folik asit ve C vitamini eksikliği

  •Triptofan eksikliği

  •Yetersiz güneş ışığı

  •Yetersiz uyku

  •İnsülin direnci

  Serotonin Düzeyini Azaltan Faktörler

  •Progesteron eksikliği

  •Genetik serotonin reseptör anormallikleri

  •Beyin kan akımı bozuklukları]]> Serotonin Eksikliği Belirtileri https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-eksikligi-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 09:14:25 +0000 Serotonin Eksikliği Belirtileri, Serotonin hormonu diğer bir adıyla ''mutluluk hormonu'' olarak da adlandırılan ve ruh halini oldukça etkiyen bir hormon çeşididir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre,depresyon,  migren, obezit Serotonin Eksikliği Belirtileri, Serotonin hormonu diğer bir adıyla ''mutluluk hormonu'' olarak da adlandırılan ve ruh halini oldukça etkiyen bir hormon çeşididir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre,depresyon,  migren, obezite, hiperaktivite, insülin gibi bir rahatsızlıkların temelini serotonin hormunu oluşturmaktadır. Serotonin hormonu, cinsel isteği, beden ısısını düzenlemeye, uykuyu, iştahı ve ruhsal hali düzenleme etkisi olan bir hormondur. Serotonin hormonu miktarının düşük olması, sinir,huzursuzluk, depresif ruh hali gibi birçok değişime sebep olur. Bu hormonun mide ve bağırsağa bağlı kas sisteminin hareketini sağlar, ağrı hissini düzenlemeye ve kişinin dinlendirici bir uyku uyumasına yardımcı olur. Serotonin hormonunun düşük olması ise, kişinin huzurunu, keyfini, kalitesini ve ruh halini olumsuz bir şekilde etkiler.

  Vücutta bulunan serotonin hormonu miktarı, vücuttaki bazı hormonları da etkileyebilmektedir. Mesela kadınlarda salgılanan östrojen hormonunda artış olması, serotonin hormonunun artmasına, östrojen hormonunun düşük olması ise serotonin hormonunda azalma olmasına neden olur. Beyinde serotonin hormonunun normalden düşük olması ''Endorjen Depresyonuna'' sebep olabilir. Ayrıca iştahta değişikliklerin yaşanmasında etkili olarak obezite, bulimia nevroza ya da anoreksiya olarak adlandırılan yeme bozukluklarının meydana çıkmasına yol açabilir. Serotonin hormonunun düzensizliğinde ve eksikliğinde birçok hastalık meydana çıkar. 

  Serotonin eksikliğinde;

  • Sinirlilik,
  • Karamsarlık,
  • Bunalım, 
  • Endişe,
  • Fobiler,
  • Öfke kontrolsüzlüğü,
  • Obsesif kompulsif eğilim,
  • Uyku sorunları,
  • Sırt ağrısı,
  • Baş ağrısı ve fibromiyalji gibi kronik ağrılar, intihar düşünceleri, düşük benlik saygısı görülür.
  ]]>
  Serotonin Etkileri Neler https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-etkileri-neler.html Sat, 08 Dec 2018 16:11:23 +0000 İnsan beyninde, bir çok değişik nörotransmiter tipleri mevcuttur ve serotonin sadece bir tanesidir. Tüm bu nörotransmiterlerin spesifik rol ve fonksiyonları vardır ve bazıları mental fonksiyonlardan sorumludur. Dopamin, norpinefrin ve s İnsan beyninde, bir çok değişik nörotransmiter tipleri mevcuttur ve serotonin sadece bir tanesidir. Tüm bu nörotransmiterlerin spesifik rol ve fonksiyonları vardır ve bazıları mental fonksiyonlardan sorumludur. Dopamin, norpinefrin ve serotonin bunlardan sadece bir kaçıdır.

  Serotonin, öğrenme, ruh hali, uyku ve damar büzülmesi konularında önemli roller oynar. Uzmanlar, serotoninin, anksiyete, migren, kusma ve iştah ile de ilgili olduğunu söylüyorlar.

  Serotoninin birden fazla fonksiyonu olduğu tespit edilmiştir ve serotonin tarafından kontrol edilen önemli fonksiyonlardan bazıları, uyku, beden ısısı düzenlemesi, cinsel davranışlar, iştah, öğrenme, hafıza, endokrinal fonksiyonlar, anksiyete, depresyon, kas fonksiyonları ve kardiyovasküler fonksiyonlardır. Çalışmalar, depresyon sorunu yaşayan insanlardan alınmış beyin-omurilik sıvısı ve beyin zarı örneklerinin azalmış serotonin metabolitleri taşıdığını göstermektedir.

  Beyin kökünün orta yolunun derinliklerinde yer alan nöronlarda bulunan serotonin doğrudan ve dolaylı yollarla bir çok beyin fonksiyonlarıyla etkileşim içindedir. Beynin dışında, serotonin endokrin sistem, kalp ve kas fonksiyonuna etki eder.

  Serotonin Etkileri Neler

  Serotoninin duygusal algıda etkili olduğu bulunmuştur. Bu gerçek, otizm ile ilgili semptom ve bulgularla desteklenmiştir. Otistik çocuklar, gereğinden fazla serotonin salgılarlar, ama beyinleri fazla hormonu hem sentezleyemez hem de doğru yerde işlemesini sağlayamaz.

  Tıbbi araştırmalar, erkek vakaların kadınlara oranla , beyinleri %50 oranında daha fazla serotonin salgıladığını göstermiştir, bu da onların sık yaşadığı mental durum sorunlarını açıklar. Aynı zamanda, kadınların serotonin düzeyleri, onların, mensturasyon, doğum ve menopoz gibi özel durumlarından etkilenmektedir.]]> Serotonin Hormonu Nedir https://www.serotonin.gen.tr/serotonin-hormonu-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 06:05:54 +0000 Serotonin hormonu, '"mutluluk hormonu'" olarak adlandırılan ve ruh halini oldukça etkileyebilen bir hormon türüdür. Günümüzde yapılan birçok çalışmaya göre, migren, depresyon, obezite, insülin, hiperaktivite gibi b Serotonin hormonu, '"mutluluk hormonu'" olarak adlandırılan ve ruh halini oldukça etkileyebilen bir hormon türüdür. Günümüzde yapılan birçok çalışmaya göre, migren, depresyon, obezite, insülin, hiperaktivite gibi bir takım rahatsızlıkların temelini serotonin hormonu oluşturmaktadır.

  Serotonin hormonu, uykuyu, cinsel isteği, ruhsal hali ve iştahı düzenleme etkisi olan bir hormondur. Serotonin miktarının düşük olması, huzursuzluk, sinir, depresif ruh hali gibi birçok değişime yol açar. Bu hormon bağırsak ve mideye bağlı kas sisteminin hareketini sağlar, ağrı hissini düzenler ve kişiyi dinlendiren bir uyku uyumasında yardımcı olur. Serotonin hormonun düşük olması ise, kişinin keyfini, huzurunu, kalitesini ve ruh halini olumsuz yönde etkiler.

  Vücutta bulunan serotonin hormonunun oranını, vücuttaki bazı hormonlarda etkileyebilmektedir. Mesela bayanların vücudunda salgılan östrojen hormonunda artış yaşanması, serotonin hormonunda da bir artışa yol açar. tam tersi östrojen hormonun düşük seyrettiği dönemlerde serotonin hormonunda da düşüş yaşanabilir. Bu nedenle de kan damarlarında büyük oranda genişleme yaşanır ve özellikle adet dönemlerinde kadınlar migrene maruz kalabilir.

  Serotonin Hormonu Nedir

  Beyinde serotonin hormonun normalden düşük olması ''endrojen depresyona'' neden olabilir. Ayrıca iştahta bir takım değişikliklerin yaşanmasında etkili olarak obezite, anoreksiya ya da bulimia nevroza olarak adlandırılan yeme ile alakalı bozuklukların açığa çıkmasına yol açabilir. Yine bu hormon uyku bozukluklarında etkili bir rol oynamaktadır. Migren nöbeti geçiren kişilerin vücudunda başlangıçta serotonin düzeyi artmakta, nöbet atlatıldıktan sonra bu düzey düşmektedir. Yine bir araştırmaya göre kalp krizine maruz kalan kişilerin depresif olduğu ve bu hastaların idrarlarından daha fazla oranda serotonin atıldığı fark edilmiştir.

  Serotonin Hormonunu Düşüren Faktörler

  • Açlık
  • Işık
  • Bir takım ilaçlar
  • Stres
  • Yeme alışkanlıkları
  • Yorgunluk

  Vücutta serotonin yüksekse ya da yeterli oranlarda ise, kişinin morali ve keyfi daha yüksek olur. Kişinin ruh sağlığı iyidir, enerjisi artmış ve uyku düzeni mükemmeldir. Vücudu birçok yönde etkileyen serotonin hormonunun düzensizliği nedeni ile yaşanabilecek farklı hastalıklar ortaya çıkabilir.

  Serotonin Hormonuna Bağlı Hastalıklar

  Obezite: Serotoninin vücutta düşük olması, iştahın artmasına neden olur ve kişi kilo aldıkça serotonin miktarı iyice azalır.

  Depresyon: Depresyon sorununda serotonin hormonu oldukça önemli bir rol oynar. Vücutta serotonin dengesini sağlayabilmek için doktorlar antidepresan içeren ilaçlar reçete edebilir.

  Migren: Migren rahatsızlığında serotonin hormonu beyin hücrelerine geçerek, ufak atardamarların daralmasına yol açar. Bazı alanlarda gerçekleşen bu etki migren şikayetlerine neden olur. Daha sonra beyin ve plazmadaki serotonin oranında birdenbire bir düşüş yaşanır ve damarlarda, kafatasına ait dokularda, beyni saran zarlarda gevşeme ve genişleme oluşur. Serotonin hormonunda azalma yaşanması ile beraber baş ağrıları açığa çıkar.

  Uyku Bozuklukları: Serotonin hormonunda azalma uyku bozukluklarına yol açmaktadır.

  ]]>
  Serotonin https://www.serotonin.gen.tr/serotonin.html Sun, 09 Dec 2018 18:54:02 +0000 Pineal bez, sindirim sistemi, merkezi sindirim sistemi ve trombositte bulunan hormona serotonin hormonu denir. Bu hormon İtalyan Vittorio Erspamer tarafından 1935 yılında bulunmuştur. Serotonin hormonu beynin değişik parçalarının birb Pineal bez, sindirim sistemi, merkezi sindirim sistemi ve trombositte bulunan hormona serotonin hormonu denir. Bu hormon İtalyan Vittorio Erspamer tarafından 1935 yılında bulunmuştur. Serotonin hormonu beynin değişik parçalarının birbiriyle iletişim kurmasında işlev görmektedir. Serotonin hormonunun azlık veya çokluk değerleri depresyon, saldırgan davranış, anksiyete ve ağrıya çoğalan duyarlılık şeklinde kendini belli eder. 

  Vücudun toplam serotonin seviyesinin yüzde ikisi beyinde bulunur. Bunun dışında bağırsak muzokası ve kan hücrelerinde bulunur. İnsan bedenindeki toplam serotonin miktarının yüzde sekseni bağırsak hareketlerini düzenlemek amacıyla bağırsak muzokasında ki  hücrelerde bulunmaktadır. İnsandaki serotonin hormon düzeyi düşükse anksiyete, uyku düzensizlikleri, depresyon gibi haller yaşanmasına sebep olur. Eğer serotonin hormon seviyesi yüksekse insanın garip davranacağı bir ruh haline bürünmesine sebep olur. Serotoninin birden fazla işlevi olduğu tespit edilmiştir. Bu işlevlerden bazıları; uyku, beden ısısı düzenlemesi, cinsel davranışlar, iştah, hafıza, öğrenme, anksiyete, depresyon, kas fonksiyonları ve kardiyovasküler fonksiyonlarıdır. 

  Serotoninin duygusal algıda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Otizmli insanlar gereğinden fazla serotonin hormonu salgılamaktadırlar fakat beyinleri bu hormonları sentezleyememekte ve doğru yerde işleyememektedir. Araştırmalar erkeklerin kadınlara oranla yüzde elli daha fazla serotonin hormonu salgıladığını göstermektedir. Kadınların serotonin düzeyleri ise doğum, menopoz ve mensturasyon durumlarından etkilenmektedir. Bir insanda serotonin eksikliğini belirten durumlar vardır. Bu durumlar; karamsarlık, sinirlilik, edişe, bunalım, fobiler, öfke kontrolsüzlüğü, uyku sorunları, baş ağrısı, sırt ağrısı, kronik ağrılar ve intihar düşünceleri gibi durumlardır. 

  Serotonin düzeyini azaltan faktörlerden bazıları;

  • Stres,
  • Triptofan eksikliği,
  • C vitamini, demir, kalsiyum,  magnezyum, çinko eksikliği,
  • Güneş ışığının vücuda yetersiz alınması,
  • Uyku düzeninin bozuk olması,
  • İnsülin direnci
  • Progesteron eksikliği
  • Genetik serotonin reseptör anormalliği’dir.

  Serotonin

  B6 vitamini, L-Triptofan, İnositol, Same, 5-HTB ve Omega3 serotonin hormonunu doğal yollarla artırılmasına yardımcı faktörlerdir.

  Serotonin İlaçları

  Serotonin hormonu oranını yükseltmek için kullanılan ilaçların en yaygını selektif serotonin gerialım inhibitörleri yani SSRI’lerdir. Bunun yanında  5HT1 ve monoamin oksidaz inhibitörleri denen MAOI’ler de vardır. 

  ]]>