Dopamin ve Serotonin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
27 Haziran 2024

Dopamin ve Serotonin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin ve Serotonin

Beynimiz, nöronlardan oluşmuş kompleks bir sistemdir. Nörotransmitterler, nöronlar arasındaki iletişimi sağlar. Bu nörotransmitterlerden ikisi olan dopamin ve serotonin, kişinin ruh halinin, uyku düzeninin, hareketlerinin ve iştahının düzenlenmesinde önemli roller üstlenirler. Antidepresan ilaçların kullanımı, serotonin geri alımını engelleyerek serotoninin kullanım için hazır bekletilmesini sağlar. Bu sayede kişide pozitif bir ruh hali oluşur ve depresyonun etkileri azaltılır. Dopamin de ruh halinde önemli bir rol oynar. Alınan hazzın tadılması ve duyguların deneyimlenmesinde dopaminin önemi büyüktür. Dopamin, sinir hücreleri arasında iletişimi sağlama görevini üstlenmiştir. Serotonin hormonu, mutluluk hormonu olarak da tanımlanır. Vücutta serotonin eksikliği olduğunda depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk gibi etkiler görülebilirken, dopamin eksikliğinde ise Parkinson hastalığı, uyuşturucu ve sigara gibi bağımlılıkların artması gibi olumsuz etkiler görülmektedir. Yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle serotonin ve dopamin düzeyleri artırılabilir. Bu sayede insanlar daha mutlu bir yaşam sürebilir.

Beyinden gelen sinyallerin sinir hücreleri aracılığıyla vücuda iletilmemesi ya da sinir hücrelerinden beyne taşınacak sinyallerin iletilmemesi halinde, kişide ölümcül sonuçlara kadar giden bir süreç yaşanabilir. Kişinin yaşamdan zevk alması, düzenli uyuması ve ruh halinin pozitif olması için serotonin ve dopamin düzeyleri dengelenmelidir. Kişilerin uyuşturucuya ve sigaraya yönelmesi bile dopamin etkisinden kaynaklanır. Kişiyi haz alacağı şeye yönelten dopamin, madde bağımlılığını etkilemektedir.

Doğal Yollarla Dopamin ve Serotonin Düzeylerinin Artırılması

Dopamin ve serotoninin doğal yollarla alınması ya da üretiminin desteklenmesi halinde, kişiler daha mutlu bir yaşam sürebilir ve sağlıklı olmanın keyfini yaşayabilir. Bu hormonların, kişinin ruh halini düzeltmesi oldukça etkilidir. Dopamin ve serotonin seviyesinin düşmesi halinde depresyon, bunalım, tatminsizlik ve enerjisizlik hali yaşanır. Bunun için;
  • Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalı, kişi isteksiz bile olsa egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Çünkü isteksizlik halinde zaten dopamin ve serotonin hormonu seviyelerindeki düşüş etkili olur.
  • Düzenli beslenmeli, B vitaminlerini ve C vitaminini almayı ihmal etmemelidir. Özellikle dopamin ve serotonini artıracak muz, patates, kuru yemişler, ıspanak, kırmızı et, karaciğer gibi yiyeceklere beslenmede yer verilmelidir.
  • Mutlaka her gün gün ışığına çıkılmalı ve güneşten yeteri kadar yararlanılmalıdır. Güneş ışığı, insanlarda serotonin ve dopamin üretimini artırmaktadır.
  • Kişinin mutlu olmasını sağlayacak hobilerle ilgilenmesi tavsiye edilir. Kendilerine bir hedef belirlemeleri ve buna uygun bir yaşam içinde olmaları gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Serotonin Hangi Besinlerde Bulunur?

Serotonin Hangi Besinlerde Bulunur?

Serotonin Artıran İlaçlar Nelerdir?

Serotonin Artıran İlaçlar Nelerdir?

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Serotonin Etkileri Neler

Serotonin Etkileri Neler

Serotonin Hormonu Nedir?

Serotonin Hormonu Nedir?