Serotonin Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Serotonin Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Serotonin Sendromu

Serotonin sendromu, santral sinir sisteminde ve periferde bulunan serotonin reseptörlerinin aşırı uyarılmasıyla gelişen bir durumdur. Doktor tarafından önerilen ilaç dozlarının aşılmasıyla vücutta yüksek oranda serotonin birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücutta serotonini düzenlemek amacıyla alınan ilaçlar ve diğer ilaçlar birlikte kullanıldıklarında, serotonin düzeyleri kontrolden çıkabilir. Bu durum, ilaçların yan etkisi olarak değerlendirilebilir. Serotonin sendromu hafif şiddetli semptomlarla başlayabileceği gibi, hayatı tehdit edici düzeylere de ulaşabilir.

Serotonin Sendromu Semptomları Nelerdir?

Serotonin sendromunun semptomları oldukça çeşitli olabilir. En yaygın belirtiler arasında:

  • Kontrol dışı kas spazmları
  • Ajitasyon
  • Ateş
  • Hipotermi
  • Terleme
  • Karmaşa
  • Hiperaktif refleksler
  • Titreme
  • Taşikardi

Rahatsızlığın şiddetinin artması halinde kas yıkımları meydana gelebilir. Kas yıkımlarında kaslardan çıkan mioglobin adlı toksik maddelerin sebep olduğu rabdomiyoliz, böbrek hasarına yol açabilir. Bu şekilde gelişen böbrek hasarları ölümle sonuçlanabilir. Serotonin sendromunun şiddetli yaşanması durumunda düzensiz kalp atışları, nöbetler ve bilinç kayıpları da görülebilir.

Serotonin Sendromu Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Serotonin sendromu belirtileri gösteren kişiler, mümkünse bu duruma sebep olan ilacı kesmelidir. Meydana gelen belirtileri doktorunuza bildirerek, gerekenlerin yapılmasını sağlayınız. Bu rahatsızlığı teşhis edebilecek özel bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Serotonin sendromunun kendine özgü bir tedavisi de yoktur. Hastanın durumu, fiziki muayenesi ve belirtiler göz önüne alınarak teşhis konulmaktadır. Hastanın kullandığı tüm ilaçlar ve aldığı gıdalar sorgulanmalıdır. Meydana gelmiş olan semptomların gelişimi değerlendirilmelidir. İlaçların kesilmesi ve gerekenlerin yapılmasıyla, genellikle 24 saat içinde semptomlarda gerileme yaşanmaktadır. Ancak bazı ilaçların etki süresi uzun olması ve yarılanma ömrünün uzun olması sebebiyle bu süre biraz daha uzayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Serotonin Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri

Serotonin Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri

Dopamin ve Serotonin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin ve Serotonin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin İlaçları Kullanımı

Serotonin İlaçları Kullanımı