Serotonin Hormonu Nedir?
26 Haziran 2024

Serotonin Hormonu Nedir?


Serotonin hormonu, halk arasında "mutluluk hormonu" olarak bilinen ve ruh halini önemli ölçüde etkileyen bir nörotransmitterdir. Günümüzde yapılan birçok araştırmaya göre, migren, depresyon, obezite, insülin direnci ve hiperaktivite gibi çeşitli rahatsızlıkların temelinde serotonin hormonu eksikliği veya düzensizliği yatmaktadır.

Serotonin Hormonunun Fonksiyonları

Serotonin hormonu, uyku düzeni, cinsel istek, ruhsal durum ve iştah gibi birçok fizyolojik ve psikolojik fonksiyonu düzenler. Serotonin seviyesinin düşük olması, huzursuzluk, sinirlilik ve depresif ruh hali gibi değişikliklere yol açabilir. Ayrıca, bağırsak ve mideye bağlı kas sisteminin hareketini sağlar, ağrı hissini düzenler ve dinlendirici uykuya katkıda bulunur. Serotonin hormonunun düşük olması, kişinin genel yaşam kalitesini ve ruh halini olumsuz yönde etkiler.

Serotonin ve Diğer Hormonlar

Vücutta bulunan serotonin hormonu, diğer bazı hormonlarla da etkileşim halindedir. Örneğin, kadınların vücudunda salgılanan östrojen hormonundaki artış, serotonin seviyesinde de bir artışa yol açar. Tam tersi, östrojen hormonunun düşük olduğu dönemlerde serotonin seviyesinde de düşüş yaşanabilir. Bu nedenle, özellikle adet dönemlerinde kadınlar migren gibi rahatsızlıklara daha yatkın olabilirler.

Serotonin ve Beyin Sağlığı

Beyinde serotonin seviyesinin normalden düşük olması "endrojen depresyon" olarak adlandırılan klinik bir duruma neden olabilir. Ayrıca iştah değişikliklerine yol açarak obezite, anoreksiya veya bulimia nevroza gibi yeme bozukluklarına sebep olabilir. Yine bu hormon, uyku bozukluklarında etkili bir rol oynamaktadır. Migren nöbeti geçiren kişilerin vücudunda başlangıçta serotonin düzeyi artmakta, nöbet atlatıldıktan sonra bu düzey düşmektedir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, kalp krizine maruz kalan kişilerin depresif oldukları ve idrarlarından daha fazla oranda serotonin atıldığı tespit edilmiştir.

Serotonin Hormonunu Düşüren Faktörler

 • Açlık
 • Işık eksikliği
 • Bazı ilaçlar
 • Stres
 • Kötü yeme alışkanlıkları
 • Yorgunluk
Vücutta serotonin düzeyi yüksekse ya da yeterli miktarda ise kişinin morali ve keyfi daha yüksek olur. Kişinin ruh sağlığı iyidir, enerjisi artmış ve uyku düzeni mükemmeldir. Serotonin hormonunun düzensizliği, vücudu birçok yönde etkileyerek farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Serotonin Hormonuna Bağlı Hastalıklar

Obezite: Serotonin seviyesinin vücutta düşük olması, iştahın artmasına neden olur ve kişi kilo aldıkça serotonin miktarı iyice azalır.

Depresyon: Depresyon sorununda serotonin hormonu oldukça önemli bir rol oynar. Vücutta serotonin dengesini sağlamak için doktorlar antidepresan içeren ilaçlar reçete edebilir.

Migren: Migren rahatsızlığında serotonin hormonu beyin hücrelerine geçerek, ufak atardamarların daralmasına yol açar. Bazı alanlarda gerçekleşen bu etki migren şikâyetlerine neden olur. Daha sonra beyin ve plazmadaki serotonin oranında birdenbire bir düşüş yaşanır ve damarlarda, kafatasına ait dokularda, beyni saran zarlarda gevşeme ve genişleme oluşur. Serotonin hormonunda azalma yaşanması ile baş ağrıları ortaya çıkar.

Uyku Bozuklukları: Serotonin hormonunda azalma uyku bozukluklarına yol açmaktadır.

Serotonin Seviyesini Artırmanın Yolları

 • Düzenli egzersiz
 • Sağlıklı beslenme
 • Yeterli uyku
 • Stres yönetimi
 • Doğal ışık
 • Destekleyici vitamin ve mineraller
Serotonin seviyesini artırmak, genel sağlık ve yaşam kalitesi için oldukça önemlidir. Bu hormonun dengeli seviyelerde tutulması, ruh hali, enerji düzeyi ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Serotonin Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Serotonin Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Serotonin İçeren Besinler Nelerdir?

Serotonin İçeren Besinler Nelerdir?

Serotonin Eksikliği Belirtileri

Serotonin Eksikliği Belirtileri

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Serotonin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Serotonin İlaçları Kullanımı

Serotonin İlaçları Kullanımı